Ochrona rzepaku przed szkodnikami i chorobami

Ochrona i zwalczanie chwastów oraz szkodników to główne wyzwania stojące przed plantatorem trudniącym się uprawą rzepaku. Aby osiągnąć sukces w uprawie, należy wykonywać zabiegi agrotechniczne i stosować sprawdzone ośrodki ochrony roślin. Zobacz, jak radzić sobie z problemem zachwaszczenia i co zrobić, aby uniknąć rozwoju chorób rzepaku.

Rzepak a chwasty – jak chronić uprawy?

Podstawą efektywnej ochrony przed chwastami jest systematyczna lustracja upraw. Dzięki cyklicznemu monitorowaniu stanowisk możne wcześnie zidentyfikować zagrożenie oraz opracować strategię jego eliminacji. Rośliny segetalne, takie jak maruna, bodziszek drobny czy przytulia czepna, konkurują z rzepakiem od razu po wysiewie, osłabiając go już w okresie jesiennej wegetacji.

Wysoką skuteczność w walce z chwastami wykazuje metazachlor – związek z grupy chloroacetoanilidów, który wnika w korzenie kiełkujących chwastów (działa także na chwasty po wschodach do fazy pierwszej pary liści). Inną substancją czynną, wykorzystywaną do walki z chwastami jednoliściennymi, jest chizalofop-p-etylu. Aplikowany nalistnie po wzejściu powoduje ich żółknięcie, a następnie zasychanie najmłodszych liści.

Rzepak a szkodniki – sposoby ochrony upraw

Dużym zagrożeniem dla upraw rzepaku są szkodniki, które mogą osłabić, a nawet zniszczyć całą plantację. Początek żerowania przypada na wczesną wiosnę i trwa przez niemal całe lato. Podobnie jak w przypadku chwastów kluczową rolę odgrywa lustracja wspierana, np. żółtymi naczyniami chwytnymi, które pomagają ocenić skalę zagrożenia. Jeżeli uda się zidentyfikować gatunek szkodnika, można zastosować konkretną substancję czynną.

Jeżeli uprawa rzepaku zagrożona jest owadami kłująco-ssącymi lub gryzącymi, najlepiej zastosować insektycyd z deltametryną. Substancja czynna wnika w organizm pasożyta, prowadząc do paraliżu, a następnie śmierci. Może być stosowana od początku wylęgania larw. W przypadku insektów gryzących i ssących sprawdzi się natomiast acetamipryd (wchłaniany kontaktowo i pokarmowo) w połączeniu z lambda-cyhalotryną, która powoduje zakłócenia funkcjonowania układu nerwowego owadów.

Rzepak a grzyby – ochrona fungicydowa

Ostatnią kwestią, o której należy wspomnieć, jest ochrona przed chorobami grzybowymi. Aby zapewnić niezahamowany rozwój roślin uprawnych, niezbędne jest stosowanie fungicydów w sezonie jesiennym. Wczesna aplikacja preparatów pozwoli zabezpieczyć uprawy rzepaku przed powszechnymi chorobami, takimi jak: sucha zgnilizna kapustnych. Co istotne, niektóre środki ochrony roślin nie tylko powstrzymują rozwój chorób, ale także regulują wzrost rzepaku, co przekłada się na zwiększoną odporność i równomierne kwitnienie.