Właściwie opracowana strategia zarządzania magazynem pozwala na zwiększenie jego efektywności, a co za tym idzie konkurencyjności na wymagającym rynku. Jedną z kluczowych kwestii przy wdrażaniu usprawnień jest analiza struktury zamówień. Jak ją przeprowadzić, by wprowadzone zmiany przyczyniły się do optymalizacji procesów w magazynie?
Strategia logistyczna dostosowana do potrzeb
Analiza struktury zamówień pozwala na określenie celu zarządzania magazynem i przypisania pracownikom określonych ról. Podstawowym kryterium jest tu liczba codziennych realizacji. Najmniejsze firmy, które obsługują dziennie do 50 zamówień, mogą każde z nich kompletować oddzielnie. W takim magazynie sprawny zespół zwykle nie musi liczyć więcej niż 5 pracowników, a powierzchnia magazynowa do 500 m2 zapewni optymalną przestrzeń na wszelkie działania.
W takim magazynie pracownicy mogą pełnić różne funkcje. Nie ma tu konieczności ścisłej specjalizacji. Kluczem do sukcesu będzie sprawna komunikacja, wzajemny szacunek i partnerskie podejście współpracowników.
Sytuacja zmienia się, jeśli każdego dnia firma musi zrealizować od 500 do 1000 zamówień. Wtedy podział na funkcje jest już konieczny, jeśli zespół magazynowy ma pracować wydajnie i sprawnie. Kompletacja powinna być zrealizowana w seriach zamówień. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na adresowanie dostaw, ponieważ przy tak dużym obrocie łatwo o pomyłkę. Konieczne może się okazać zatrudnienie większej liczby osób do obsługi zamówień i pracy na magazynie.
Największe podmioty – realizujące ponad 1000 zamówień dziennie – muszą wdrożyć system informatyczny do zarządzania magazynem. Przy tak szeroko zakrojonych zadaniach optymalne delegowanie prac, weryfikacja i kontrola są praktycznie niemożliwe bez profesjonalnych narzędzi. Pozwalają one na automatyzację czasochłonnych procesów, usprawniają usługę, a to wprost przekłada się na większą rentowność przedsiębiorstwa i konkurencyjność jego oferty.
Magazyn w optymalnej lokalizacji
Analiza struktury zamówień pozwoli też określić potrzeby w zakresie przestrzeni magazynowej. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży magazyn nie spełni swojej roli optymalnie. W pierwszym przypadku bardzo utrudni pracę, w drugim – wygeneruje niepotrzebne koszty związane z wynajmem, ogrzewaniem oraz eksploatacją.
Firmą, która oferuje najwięcej magazynów na wynajem w kluczowych lokalizacjach w Polsce jest Panattoni. Duży wybór obiektów magazynowych we Wrocławiu i okolicach znajdziesz pod linkiem: https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lower_silesia. Wyszukiwarka magazynów Panattoni obejmuje lokalizacje w całej Polsce. Wybierając obiekt pod wynajem, zwróć uwagę nie tylko na jego powierzchnię, wysokość hali czy udogodnienia, ale też lokalizację.
Położenie magazynu jest kluczowe. Wybierając miejsce, należy uwzględnić bliskość węzłów komunikacyjnych, autostrad i dróg szybkiego ruchu. Analiza struktury zamówień w połączeniu ze starannym przemyśleniem kwestii lokalizacji pozwolą na wdrożenie zmian, które przyczynią się do sprawniejszego i efektywniejszego zarządzania magazynem.
- Zewnętrzny materiał partnerski